אין תגובות

מדריך מקוצר לרכישת דירה

מדריך מקוצר לרכישת דירה

אתם עומדים לרכוש נכס בשעה טובה! להלן מפת דרכים שתראה לכם את המסלול ליעד ותלווה אתכם מתחילת התהליך ועד סופו. אין עצה אחת יכולה להחשב כטובה בעיני אחר, אך הנה מספר נקודות למחשבה במדריך זה למחפשי הדירות או כל נדל״ן אחר לרכישה:

  • מיקום – לפני שאתם רוכשים דירה / בית או כל נכס נדל״ן אחר ודאו כי הסביבה מתאימה לכם. שיקולים הכרחיים בעת רכישת דירה למגוריכם הם – הקרבה לבתי הספר, גני הילדים, החנויות ושרותים חשובים אחרים. סביבה טובה ומיקום טוב אף יסייעו בידכם בהמשך להגדיל את הרווחיות במכירת הדירה.
  • שטח – בעוד רבים מתמקדים בגודלה של הדירה, יש לשים לב גם לחלוקה הפנימית ולאפשרויות ניצול נכון של שטח זה. מ״ר גדול אינו בהכרח מצביע על יכולת תכנון נכון של הבית. התייחסו לשטחים מבוזבזים: מסדרונות מהם לא ניתן להימנע בדירות ארוכות וצרות, שטחי מדרגות – כמו אלה בדירות גג ודופלקסים. שטח המחייה בדירה במפלס אחד גדול יותר מדירת גג דו מפלסית.
  • חניה – ודאו כי מספר החניות וגודלן תואם את סגנון החיים שלכם. עד לאחרונה מקובל היה לחשוב כי חניה הכרחית רק לדירות, בתים ונכסים המצויים בתל אביב או ממוקמים במרכזי הערים האחרות. מקום חניה אחד אינו מספק את הצורך האמיתי גם אם הנכס ממוקם במושב מרוחק ושקט. בסופי השבוע כשהמשפחה והחברים מתכנסים, צובאים על פתחו של הבית צי רכבים.
  • מטבחים – הכי נכון ועכשוי – המטבחים הגדולים והמעוצבים עם כלים סניטרים מעודכנים. מטבח המקושר ישירות אל חדר האוכל – נוח יותר. אי החוצץ בין המטבח לחדר האוכל מהווה פתרון נוח ומזמין.
  • חדרי שינה וחדרי רחצה – מספר חדרי הרחצה וחדרי השירותים בבית הם יחס ישיר למספר חדרי השינה ו/או מספר הנפשות שיתגוררו בו. ככל שיש יותר חדרים רצוי וכדאי להקצות יותר משני חדרי רחצה מרווחים בנוסף לשרותי האורחים.
  • חדרי ארונות – ודאו שיש מספיק מקום בחדרי הארונות או חללים נוספים בהם ניתן למקם ארונות בגדים ואחסון. שטחי אחסון חשובים לא פחות, גם אם לנכס עצמו יש מחסן. המחסנים משמשים לרב לתכולה שיצאה מכלל שימוש. שטחי אחסון בתוך הבית משמשים לתחלופה עונתית של התכולה.
  • מצב הבית – מצבו הכללי של הנכס הוא מפתח נוסף לקביעת ערך הבית. בחנו את הנכס היטב. מצאו מה דורש תיקון והאם ישנם מפגעים אחרים בסביבה. רצוי להיעזר בבעלי מקצוע לבדיקה מחודשת וגילוי ליקויים נסתרים מהעין או כאלו שיכולים לצוץ בהמשך. בקשו מבעלי המקצוע לאמוד עבורכם את העלויות הנוספות שיידרשו לתיקון או שיפוץ הבית. עלויות אלו הן תוספת למחיר הדירה.
  • הערכה נוספת – בדקו את מחיר הנכס ביחס לנכסים אחרים המוצעים בשוק כעת. המתווך במשרד התיווך או השמאי המלווים אתכם ברכישת הנכס מהווים מקור מעולה לקבלת מידע זמין. משרד התיווך יוכל לעדכן אתכם לגבי הדירות המוצעות למכירה ודירות דומות שנמכרו לאחרונה בסביבת הדירה אותה אתם שוקלים לרכוש.
  • גובה שכר דירה – שכר דירה מהווה מדד מובהק לביקושים שיש לדירה, הבית או כל נכס אחר בסביבתו. בדקו את גובה השכירות בהשוואה לנכסים דומים במיקום המדובר. אם בכוונתכם להשכיר את הנכס לדיירים אחרים או גם כדי לקבל אינדיקציה נוספת לגבי מחירו. המתווך או משרד התיווך המלווים אתכם יוכלו לתת לכם מידע זה.
  • בעלות על הנכס – החלטתם שהנכס מתאים? בקשו לעיין בנסח הטאבו וברישומו. בדיקת הנסח תבהיר את מעמד הרישום והבעלות על הדירה. היום הוצאת נסחי טאבו נגישה, זולה וניתן להוציאם באמצעות אתרי אינטרנט להוצאת נסחי טאבו. העבירו את הנסח לבדיקת עורך הדין המייצג אתכם ברכישת הדירה.